Term:Close contact/pl

From TermiKnowledge
Jump to navigation Jump to search

Bliski kontakt

Related terms

Normative

Definition

Jako bliski kontakt należy rozumieć: zamieszkiwanie z osobą zakażoną wirusem powodującym COVID-19 bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem powodującym COVID-19 (np. podanie ręki) bezpośredni kontakt z zakaźnymi wydzielinami osoby z COVID-19 bez środków ochronnych (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej) przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą - przez dowolny czas przebywanie w odległości 2 metrów od osoby chorej przez czas dłuższy niż 15 minut w sytuacji każdej innej ekspozycji niewymienionej powyżej kontakt personelu medycznego z chorym z COVID-19, sprawowanie bezpośredniej opieki nad chorym z COVID-19 lub kontakt z osobą pracująca w laboratorium bezpośrednio z próbkami osób z COVID-19 bez odpowiedniego zabezpieczenia, uszkodzenie stosowanych środków ochrony osobistej lub ryzyko ich nieprawidłowego zastosowania w bezpośrednim kontakcie z osobą z COVID-19, kontakt na pokładzie samolotu lub innych zbiorowych środków transportu, obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory (w przypadku ciężkich objawów u osoby z COVID-19 lub jej przemieszczania się za bliski kontakt należy uznać wszystkich pasażerów znajdujących się w sekcji lub na pokładzie środka transportu) uzyskanie informacji od odpowiednich służb, że miał miejsce kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Source: https://nil.org.pl/uploaded_files/art_1585135060_zalecenia-postepowania-stomatologicznego-ostat-2403.pdf

Encyclopaedic information

Narażony na potencjalnie zakaźną wydzielinę dróg oddechowych jest każdy, kto się znajdzie w odległości ≤1 metra (bliski kontakt) od osoby z objawami ze strony układu oddechowego (np. kichanie, kaszel).

Source: https://www.gov.pl/attachment/786799ad-e041-4beb-a5c3-7edd5df9874e.

Examples

W prywatnych domach osoby w pełni zaszczepione mogą mieć bliski kontakt społeczny (poniżej 1 metra) z innymi osobami w pełni zaszczepionymi.

Source: https://www.regjeringen.no/contentassets/794c5474fef54c4fa57e5dba053332af/pm_pol_fullvaksinert_pub.pdf.

Zaleca się, aby pacjenta z bliskiego kontaktu z potwierdzonym przypadkiem COVID-19, który ma kaszel albo objawy przeziębienia, albo jakiekolwiek objawy ze strony układu oddechowego uznać za przypadek podejrzany.

Source: https://klrwp.pl/pobierz-plik/455

Collocations

 • mieć bliski kontakt
 • unikać bliskiego kontaktu
 • powiadamiać o bliskich kontaktach
 • bliski kontakt społeczny
 • bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie
 • bliski kontakt z potwierdzonym przypadkiem
 • bliski kontakt z pacjentem
 • ograniczenie bliskich kontaktów

Keyness

 • bliski kontakt: 169

Research

Examples

Według autorów badania serologiczne mogą być przydatne u osób z rozpoznaniem klinicznym, u których zakażenie nie zostało potwierdzone badaniami genetycznymi oraz u bezobjawowych osób z bliskiego kontaktu przebywających na kwarantannie.

Source: http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/media/online%20first/PE%20nr%201%202020__W.Rastawicki%20Charakterystyka%20oraz%20ocena...%2029-04-2020.pdf

Według polskiej definicji, każda osoba wykazująca objawy takie jak gorączka, kaszel, duszność, która powróciła z obszaru, gdzie występuje lokalna transmisja COVID-19 lub miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie, spełnia kryteria podejrzenia przypadku.

Source: http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/pobierz-artykul?id=2336

Collocations

 • mieć bliski kontakt (z przypadkiem COVID-19; z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2)
 • osoba z bliskiego kontaktu

Keyness

 • 271

Press

Examples

Wstrzymane zostaną wszystkie usługi, które wymagają bliskiego kontaktu między ludźmi, takie jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne.

Source: https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-irlandia-polnocna-wprowadza-lockdown-na-cztery-tygodnie-4720621

Jeżeli twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, na przykład w szkole - zostaje objęte kwarantanną.

Source: https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-dziecko-na-kwarantannie-lub-z-covid-19-co-robic-poradnik-dla-rodzicow-5469916

Wtedy zakażonego zabiera się do szpitala, a wszyscy pozostali traktowani są jak bliskie kontakty i codziennie mają badania PCR - mówi nadzorca.

Source: https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/koronawirus-podroz-do-chin-nawet-56-dni-kwarantanny-i-hotel-na-wlasny-koszt-5504773

Collocations

 • mieć bliski kontakt
 • unikać bliskiego kontaktu

Keyness

 • bliski kontakt: 958

Comments

Variants and synonyms

 • kontakt

Examples

Jednak nowe badanie opublikowane w Nature obaliło całkowicie koncepcję bezobjawowej transmisji. (...) Prześledzono łącznie 1174 bliskich kontaktów bezobjawowych pozytywnych przypadków i u wszystkich testy na COVID-19 dały wynik negatywny. Zarówno bezobjawowi pacjenci, jak i ich kontakty umieszczano w izolacji na dwa tygodnie, a po dwóch tygodniach wyniki pozostały takie same!

Source: comments section of: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8329517,szczepienia-koronawirus-w-europie-obostrzenia-dla-niezaszczepionych-kary-finansowe.html

Mnie się zdarzyło mieć kontakt trzykrotnie, nie jestem zaszczepiona, a wszystkie testy miałam negatywne. Nie mam zamiaru szczepić się na coś, czego i tak nigdy nie złapię.

Source: comments section of: https://wiadomosci.wp.pl/byla-sylwestrowa-hulanka-teraz-pod-tatrami-maja-159-proc-wzrost-zakazen-6724895191608160a

Dzięki temu, że jestem zaszczepiona mogę żyć normalnie i mam Covid w nosie, choć zdarzyło mnie się mieć kontakt z osobą zakażoną.

Source: comments section of: https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8113831,koronawirus-w-polsce-liczba-zakazonych-najnowszy-bilans.html

Collocations

 • śledzenie bliskich kontaktów
 • mieć bliski kontakt

Keyness

 • bliski kontakt: >1000
 • kontakt: >1000